Lei Jun
Lei Jun
Founder, Chairman, CEO

Lei Jun, aged 51, is an Executive Director, the Founder, the Chairman and the CEO of the Company. He is also a member of the Remuneration Committee. Lei Jun is responsible for the Company’s overall corporate strategy, company culture and key products. He oversees the senior management team. Lei Jun currently holds directorships in various subsidiaries, Consolidated Affiliated Entities and operating entities of the Group.

Lei Jun is a renowned angel investor in mainland China. Lei Jun joined Kingsoft Corporation Limited (SEHK Stock Code: 3888) in 1992 and has held various senior positions in Kingsoft, including as the chairman of the board since July 2011, non-executive director since August 2008 and the chief executive officer between 1998 and December 2007. From July 2011 to March 2018, Lei Jun was the chairman of Cheetah Mobile Inc. (NYSE ticker: CMCM). From July 2011 to August 2016, Lei Jun was the chairman of JOYY Inc. (NASDAQ ticker: YY). From December 2011, Lei Jun has served as a director of Beijing Kingsoft Office Software, Inc. (Sci-Tech Innovation Board of the Shanghai Stock Exchange ticker: 688111). From April 2015, Lei Jun has been the chairman of the board of Kingsoft Cloud Holdings Limited (NASDAQ ticker: KC).

Lei Jun received a Bachelor’s degree in Computer Science from Wuhan University on July 1, 1991. He has been a member of the board of Wuhan University since November 2003.

Lei Jun was elected as one of the 2017 Top 10 Economic Personages of China, and one of 100 outstanding private entrepreneurs at the 40th anniversary of the China’s reform and opening-up. In 2020, Lei Jun was honored with title of “National Advanced Individual of Private Economy Fighting against COVID-19” and title of “Beijing Model Worker”.

Chairman of the Board
Lin Bin
Lin Bin
Co-Founder, Vice Chairman

Lin Bin, aged 53, is an Executive Director, a Co-founder and Vice Chairman. He is also a member of the Nomination Committee. Lin Bin currently holds directorships in various subsidiaries of the Group.

Lin Bin co-founded Xiaomi with Lei Jun in 2010. He served as President of Xiaomi until 2019 when he took the role of Vice Chairman of the Company. During the early phase of Xiaomi’s development, Bin was responsible for HR recruiting, legal and finance operation, strategic partnerships with key suppliers, and overseas market expansion in countries like India, Indonesia etc. As the company grew, Bin also oversaw the company’s domestic sales and marketing, after-sales services operations, and Xiaomi’s smartphone business.

Lin Bin had served as an Engineering Director at Google Inc. between 2006 and 2010. Before this, he had worked at Microsoft Corporation from 1995 to 2006 and served various roles such as Software Design Engineer (SDE), SDE Lead, SDE Manager, and Engineering Director. Prior to this, Lin Bin worked as a network engineer at ADP Inc. since May 1993.

Lin Bin has held numerous visiting and adjunct professorships, including visiting professor at Zhejiang University in 2002, visiting professor at Tongji University in 2002, adjunct professor at Nankai University from 2002 to 2005 and adjunct professor at Sun Yat-sen University from 2005 to 2008. He currently sits on the Board of Advisors of the Tufts University School of Engineering.

Lin Bin received a Bachelor of Science in Radio Electronics from Sun Yat-sen University in July 1990, and a Master of Science from Drexel University in June 1992.

Vice-Chair of the Board
Liu De
Liu De
Executive Director, Co-Founder, Partner, Senior Vice President and Head of Organization Department

Liu De (劉德), aged 47, is an executive Director, a Co-Founder, Partner, Senior Vice President and Head of Organization Department, is currently responsible for the recruitment, promotion, training and evaluation of the middle and senior management of the Group, as well as the organizational structure design and approval procedures of each department. Mr. Liu is a director of various members of the Group. Mr. Liu is also a director of Ninebot Limited (Shanghai Stock Exchange Stock code: 689009), Viomi Technology Co., Ltd. (NASDAQ ticker: VIOT) and Zepp Health Corporation (NYSE ticker: ZEPP). In October 2002, Liu De co-founded Beijing Xinfengrui Industrial Design Co., Ltd. (北京新鋒銳工業設計公司) and served as its executive director until 2007.

Liu De received a Bachelor’s degree in Industrial Design in July 1996 and a Master’s degree in Mechanical Design and Theory in March 2001, both from the Beijing Institute of Technology (北京理工大學). Liu De received a Master’s degree in Industrial Design from Art Center College of Design, Pasadena, California, US, in April 2010.

Liu Qin
Liu Qin
Non-Executive Director

Liu Qin (劉芹), former name: Liu Ya (劉雅), aged 48, is a non-executive Director and a member of the Audit Committee. Liu Qin became a Director of the Company in May 2010, and he currently holds directorships in various subsidiaries of the Company. Liu Qin co-founded and has served as managing director of 5Y Capital (formerly known as Morningside Venture Capital) since June 2007. The funds under 5Y Capital’s management had been the earliest investors of the Group. Before co-founding 5Y Capital, Liu Qin served various roles including as a business development director for investment at Morningside IT Management Services (Shanghai) Co. Ltd. (晨興信息科技諮詢(上海)有限公司) from July 2000 to November 2008. From September 2005 to April 2020, Liu Qin served as a director of Xunlei Limited (NASDAQ ticker: XNET). Since June 2008, Liu Qin has been a director of JOYY Inc. (NASDAQ ticker: YY). Since December 2014, Liu Qin has been a director of Agora, Inc. (NASDAQ ticker: API). Liu Qin has also served as a director of XPeng Inc. (NYSE ticker: XPEV) since February 2018 and was determined by the board of directors to be an independent director of XPeng Inc. in August 2020.

Liu Qin received a Bachelor’s degree in Industrial Electrical Automation from University of Science and Technology Beijing (北京科技大學) in July 1993, and a Master of Business Administration from China Europe International Business School (中歐國際工商學院) on April 22, 2000.

Chen Dongsheng
Chen Dongsheng
Independent Non-Executive Director

Chen Dongsheng (陳東升), aged 63, has served as an independent non-executive Director since June 2018. He also currently serves as the chairman of both the Remuneration Committee and the Corporate Governance Committee, and a member of the Audit Committee. Chen Dongsheng has served as the chairman of Taikang Insurance Group Inc. (泰康保險集團股份有限公司) (formerly known as Taikang Life Insurance Co., Ltd (泰康人壽保險股份有限公司)) (“Taikang”) since July 1996. He is currently the CEO of Taikang and holds various directorships within the Taikang group. Prior to this, Chen Dongsheng served as the chairman and the general manager of China Guardian Auctions Co., Ltd (中国嘉德国际拍卖有限公司) from May 1993. Prior to this, Chen Dongsheng worked as the deputy editor of the Management World (monthly), published by the Development Research Center of the State Council of China.

Chen Dongsheng has accumulated extensive corporate governance experience during his leadership in the Taikang group, as he oversaw the reform and optimization of the group’s corporate governance structure. Key corporate governance initiatives implemented during Chen Dongsheng’s tenure include (i) formalizing the structure, functions and accountability of the corporate governance bodies within the Taikang group, (ii) introducing board executive, audit, nomination and remuneration committees, the members of which are selected by election, and (iii) appointing independent directors.

Chen Dongsheng received a Bachelor’s degree in Political Economics on July 30, 1983, and a PhD in Political Economics on June 30, 1996, both from Wuhan University (武漢大學).

Tong Wai Cheung Timothy
Tong Wai Cheung Timothy
Independent Non-Executive Director

Professor Tong Wai Cheung Timothy (唐偉章), aged 66, is an independent non-executive Director, the chairman of the Nomination Committee and a member of the Corporate Governance Committee. He joined the Group in August 2019.

Prof. Tong Wai Cheung Timothy received a Bachelor’s degree in Mechanical Engineering from Oregon State University, and a Master of Science and PhD degree in the same discipline from the University of California at Berkeley. Prof. Tong Wai Cheung Timothy serves as the chairman of the Council, Hong Kong Laureate Forum, and the chairman of the Citizens Advisory Committee on Community Relations of the Independent Commission Against Corruption (ICAC). He also serves as a member of the Advisory Committee on Corruption of the ICAC and the InnoHK Steering Committee. Additionally, he has been appointed a Non-official Justice of the Peace and a member of the Chinese People’s Political Consultative Conference since 2010 and 2013 respectively. Prof. Tong Wai Cheung Timothy has over 30 years of teaching, research and administrative experience in universities in the United States and Hong Kong. Prior to taking the office as president of The Hong Kong Polytechnic University from 2009 to 2018, he was a professor and dean of the School of Engineering and Applied Science at The George Washington University. Since July 2019, Prof. Tong has served as CEO of AMTD Foundation. He is a fellow of the American Society of Mechanical Engineers, the Hong Kong Academy of Engineering Sciences (“HKAES”) and the International Thermal Conductivity Conference. He served as the president of HKAES in 2018.

Prof. Tong Wai Cheung Timothy is currently an independent non-executive director of Airstar Bank Limited, a subsidiary of the Company. He is also an independent non-executive director of Gold Peak Industries (Holdings) Limited (HKEx Stock Code: 40), a non-executive director of Freetech Road Recycling Technology (Holdings) Limited (HKEx Stock Code: 6888) and an independent non-executive director of GP Industries Limited (SGX Stock Code: G20).

Wong Shun Tak
Wong Shun Tak
Independent Non-Executive Director

Wong Shun Tak (王舜德), aged 60, currently serves as an independent non-executive Director, the chairman of the Audit Committee, and a member of the Remuneration Committee, Corporate Governance Committee and Nomination Committee. In 2014, Wong Shun Tak co-founded and had concurrently served as the CFO of Rokid Corporation Ltd. Wong Shun Tak has served as the independent non-executive Director, chairman of the Nomination Committee, chairman of the Remuneration Committee and member of the Audit Committee of Kingsoft Corporation Limited (SEHK Stock Code: 3888) since July 2014. Wong Shun Tak served as an executive director and CFO of Kingsoft Corporation Limited (SEHK Stock Code: 3888) from October 2011 to July 2012, and also acted as an independent nonexecutive director, the chairman of the audit committee and a member of the remuneration committee of Kingsoft Corporation Limited (SEHK Stock Code: 3888) from April 2007 to September 2011. Wong Shun Tak has served as an independent non-executive Director and the chairman of the Audit Committee of the Company since June 2018. Mr. Wong is currently an independent non-executive director of Airstar Bank Limited, a subsidiary of the Company.

Wong Shun Tak served as vice president of finance and financial controller of Alibaba Group Holding Ltd (NYSE ticker: BABA; SEHK Stock Code: 9988) from August 2007 to September 2011. During his service with Alibaba Group, he also acted as the chairman of Group Financial Control Committee of Alibaba Group.

Wong Shun Tak served as the CFO of Goodbaby Children Products Group (“Goodbaby”) from August 2003 to August 2007, a leading juvenile product manufacturer in China. Before joining Goodbaby, Wong Shun Tak worked as the vice president of finance in IDT International Limited (SEHK Stock Code: 167) from September 2001 to July 2003.

In the past, Wong Shun Tak held key financial management positions in various multi-nationals companies, including as the financial controller of AMF Bowling, Inc. from November 1996 to March 1998 and International Distillers China Ltd. from December 1993 to October 1996. Wong Shun Tak has extensive experience in financial control, operations, strategic planning and implementation, private fund investments and exit strategies.

Wong Shun Tak received a Master’s degree in Finance from the University of Lancaster in the United Kingdom and a Master’s degree in Accounting from Charles Stuart University in Australia. He is also a fellow CPA member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a fellow CPA member of Australian Society of CPAs.

Print Page
Email Alerts
RSS Feeds
IR Contacts

Search Investor Relations